Book is your best friend
3 years ago the average of a family of 5 members was 17 years. A baby having been born, the average age of the family is the same today. The present age of the baby is : 3 বছর আগে 5 সদস্যের পরিবারের গড় ছিল 17 বছর। একটি শিশু জন্মগ্রহণ করেছে, পরিবারের গড় বয়স আজ একই। শিশুর বর্তমান বয়স:
Wrong Answer
Correct Ans = 2 yr
Wrong Answer
Correct Ans = 2 yr
Congratulation : You Choose Right Answer
2 yr
Let age of the baby is x.
3 years ago total age of the family = 5 × 17 = 85 years
Total age of the 5 member at present time,
= 85 + 3*5 = 100 years
Total age of the family at present time including baby,
= 100 + X
The average of the family including baby at present time,
= 17 years
100 + X = 102
X = 102 - 100 = 2 years
Wrong Answer
Correct Ans = 2 yr
40% of the employees in a factory are workers. All the remaining employees are executives. The annual income of each worker is 390 Taka. The annual income of each executive is 420 Taka. What is the average annual income of all the employees in the factory together? একটি কারখানার শ্রমিকের 40% কর্মচারী। বাকী সমস্ত কর্মচারী নির্বাহী। প্রতিটি শ্রমিকের বার্ষিক আয় 390 টাকা। প্রতিটি নির্বাহীর বার্ষিক আয় 420 টাকা। একসঙ্গে কারখানার সমস্ত কর্মচারীর গড় বার্ষিক আয় কত?
Wrong Answer
Correct Ans = 408
Wrong Answer
Correct Ans = 408
Congratulation : You Choose Right Answer
408
Wrong Answer
Correct Ans = 408
The average price of 10 books is 12 tk while the average price of 8 of these books is 11.75 tk. Of the remaining two books, if the price of one book is 60% more than the price of the other, what is the price of each of these 2 books? 10 টি বইয়ের গড় মূল্য 12 টাকা এবং এই বইয়ের 8 টির গড় মূল্য 11.75 টাকা। বাকী দুটি বইয়ের মধ্যে যদি একটি বইয়ের দাম অপরের দামের চেয়ে 60% বেশি হয় তবে এই 2 টি বইয়ের প্রতিটির দাম কত?
Wrong Answer
Correct Ans = 10 Tk , 16 Tk
Wrong Answer
Correct Ans = 10 Tk , 16 Tk
Congratulation : You Choose Right Answer
10 Tk , 16 Tk
Wrong Answer
Correct Ans = 10 Tk , 16 Tk
A Bus started his journey from Dhaka to Nator, which is 200 km, at the speed of 40 km/h then it went to Rajshahi which is 300 km, at the speed of 20 km/h. Further, it went to chapai which is 500 km, at the speed of 10 km/h. The average speed of the bus is ? একটি বাস Dhaka থেকে নাটিরে যাত্রা শুরু করে, যা ২০০ কিলোমিটার, ৪০ কিমি / ঘন্টা গতিবেগের পরে তা রাজশাহীতে চলে যায় যা ২০০ কিমি / ঘন্টা গতিবেগে ৩০০ কিমি দূরে অবস্থিত। আরও, এটি চাপাইতে গিয়েছিল যা 500 কিলোমিটার, 10 কিমি / ঘন্টা গতিবেগে। বাসের গড় গতি কত ?
Congratulation : You Choose Right Answer
100/7
Solution:
Average speed=(Total distance/total time)
=100/7
Wrong Answer
Correct Ans = 100/7
Wrong Answer
Correct Ans = 100/7
Wrong Answer
Correct Ans = 100/7
80 numbers Average are 42. When 5 more numbers are added, the average of 85 numbers become 45. What is the average of 5 numbers.
Wrong Answer
Correct Ans = 93
Wrong Answer
Correct Ans = 93
Wrong Answer
Correct Ans = 93
Congratulation : You Choose Right Answer
93
Solution:
Average of 80 number was 42
When 5 more numbers are added average become 45,
that means 3 is given to each number to make their average.
45 and 5 numbers also keep 45 as to maintain the entire average.
So, the sum of five numbers
= 240 + 225 = 465
Hence, average of five numbers = 93
The average temperature for the first four days of a week is 40.2° C and that of the last four days is 41.3° C. If the average temperature for the whole 40.6°C, then the temperature on the fourth day is
Wrong Answer
Correct Ans = 41.8° C
Wrong Answer
Correct Ans = 41.8° C
Wrong Answer
Correct Ans = 41.8° C
Congratulation : You Choose Right Answer
41.8° C
Temperature on the 14th day
= [(40.2 × 4 + 41.3 × 4) - (40.6 × 7)]° C
= 41.8° C
Five years ago, the average age of E, F, G and H was 45 yr. with K joining them now, the average of all the five is 49 yr. How old is K ?
Wrong Answer
Correct Ans = 45 year
Congratulation : You Choose Right Answer
45 year
Solution:
E+F+G+H =(45*4)+(4*5) =200 year
E+F+G+H+K=(49*5)=245 year
Age of 5 = 45 year
Wrong Answer
Correct Ans = 45 year
Wrong Answer
Correct Ans = 45 year
25 observations mean was found to be 78.4. But later on it was found that 96 were misread as 69. What is the correct means is :-
Wrong Answer
Correct Ans = 79.48
Congratulation : You Choose Right Answer
79.48
Solution:
Correct Mean= 78.4+[(96-69)/25]=79.48
Wrong Answer
Correct Ans = 79.48
Wrong Answer
Correct Ans = 79.48
A Bus travels equal distances of its journey at 40, 30 and 15 km/h. respectively. Find his average speed for whole journey
Wrong Answer
Correct Ans = 24
Wrong Answer
Correct Ans = 24
Congratulation : You Choose Right Answer
24
Solution:
Average Speed =(Total Distance )/(Total Time)
=(3*x)\[(x/15)+(x+30)+(x+40)]
=(3*40*30*15)\[(40*30)+(40*15)+(30*15)]
=24 km/hr
Wrong Answer
Correct Ans = 24
What is the average of all the numbers between 6 and 34 which are divisible by 5
Congratulation : You Choose Right Answer
20
Solution:
Average=(10+15+20+25+30)/5
=100/5
=20
Wrong Answer
Correct Ans = 20
Wrong Answer
Correct Ans = 20
Wrong Answer
Correct Ans = 20
Three different classes Students appeared in common examination. Average pass of 10 students of first class was 70%, pass average of 25 students of third class was 80% & average pass of 15 students of second class was 60%then what will be the pass average of all students of three classes?
Wrong Answer
Correct Ans = 72%
Wrong Answer
Correct Ans = 72%
Congratulation : You Choose Right Answer
72%
Solution :
Total pass student of 1st, 2nd, and 3rd Class
= (70% of 10)+(60% of 15)+(80% of 25)
=7+9+20=36
Total Appeared Students =10+15+20=50
pass average,
=36 *100/50=72%
Wrong Answer
Correct Ans = 72%
In a family, the average age of a mother and a father is 35 years. The average age of the mother father & son is 27 years. What is the age of the son?
Wrong Answer
Correct Ans = 11 Years
Wrong Answer
Correct Ans = 11 Years
Congratulation : You Choose Right Answer
11 Years
Solution:
Total ages of Mother & Father = (35*2)=70
Total ages od Mother,Father & Son = (27*3)=81
Son's age = (81-70) years = 11 years
Wrong Answer
Correct Ans = 11 Years
The average marks of four subjects is 120. If 33 was misread as 13 during the calculation, what will be the correct average?
Congratulation : You Choose Right Answer
125
Wrong Answer
Correct Ans = 125
Wrong Answer
Correct Ans = 125
Wrong Answer
Correct Ans = 125
The average age of the boy in a class is 16 years and that of the girls is 15 years. The average age for the whole class is-
Wrong Answer
Correct Ans = Can not given sufficient information
Wrong Answer
Correct Ans = Can not given sufficient information
Wrong Answer
Correct Ans = Can not given sufficient information
Congratulation : You Choose Right Answer
Can not given sufficient information
The average monthly salary of 660 workers in a factory is 380 tk. The average monthly salary of officers is 2100 tk and the average monthly salary of the other workers is 340 tk. Find the number of other workers.
Wrong Answer
Correct Ans = 645
Wrong Answer
Correct Ans = 645
Congratulation : You Choose Right Answer
645
Wrong Answer
Correct Ans = 645
The average age of the mother and her six children is 12 years which is reduced by 5 years if the age of the mother is excluded. How old is the mother ?
Wrong Answer
Correct Ans = 42
Wrong Answer
Correct Ans = 42
Wrong Answer
Correct Ans = 42
Congratulation : You Choose Right Answer
42
Age of the mother
= (12 × 7 - 7 × 6) years
= 42 years
The average weight of 6 women is increased by 1 kg when 1 woman of 45 kg is replaced by a new woman. What is weight of new woman
Wrong Answer
Correct Ans = 51
Congratulation : You Choose Right Answer
51
Wrong Answer
Correct Ans = 51
Wrong Answer
Correct Ans = 51
A Bus covers the first 16 km at a speed of 20 km per hour another 20 km at 40 km/hour and the last 10 km at 15 km per hour. Find the average speed for the Total journey.
Wrong Answer
Correct Ans = 1380/59 km/hr
Wrong Answer
Correct Ans = 1380/59 km/hr
Wrong Answer
Correct Ans = 1380/59 km/hr
Congratulation : You Choose Right Answer
1380/59 km/hr
The average of a group of boys is added by 5 years when a boy aged of 18 years is replaced by a new boy of aged 38 years. How many boys are there in the group?
Wrong Answer
Correct Ans = 4
Congratulation : You Choose Right Answer
4
Wrong Answer
Correct Ans = 4
Wrong Answer
Correct Ans = 4
The average of 25 results is 18. The average of first 12 of those is 14 and the average of last 12 is 17. What is the 13
Congratulation : You Choose Right Answer
78
Wrong Answer
Correct Ans = 78
Wrong Answer
Correct Ans = 78
Wrong Answer
Correct Ans = 78
Comments Sections
© 2020 Porasunabd.com. All Rights Reserved